Write to us|Advertisements|Useful Links|FAQs


Advocate Muhammad Daud Khan Achakzai
Name: Advocate Muhammad Daud Khan Achakzai
Tenure: March 2012 to March 2018
Province: Balochistan
Party: Awami National Party (ANP)
Seat Description: General
Designation: Senator
Oath Taking Date: 12-03-2012

Personal Information

Father's Name: Ghulam Sarwar Khan Pir Ali Zai
Gender: Male

Contact Detail

Home Number: 081-2843801
Mobile Number: 0300-8380345
Fax Number: 081-2843116
E-mail: daudachakzai@yahoo.com, daudachakzai11@gmail.com
Local Address: 109-J, Parliament Lodges, Islamabad.
Permanent Address: H.No.A-1, Sahib Bungalow, Tufail Road, Quetta Cantt.

Academic Career

Qualification: BA LLB University Law College (2000), MSc University of Balochistan (1998)

Other Information

Family of Senator Muhammad Daud Khan Achakzai has been in active politics on national and regional level for decades. His forefathers strived for the fundamental rights and awakening of the masses under the banner of Khudai Khidmatgar Tehreek, National Awami Party, Pashtoon Zulmai and MRD. Now this struggle is going on from the platform of Awami National Party (ANP). His father (late) Ghulam Sarwar Khan Pir Alizai served the masses under the flag of ANP Balochistan as its Provincial President till death in 2006. Senator Muhammad Daud Khan Achakzai started politics since student life from the platform of Pashtun Student Federation and held following positions from time to time as under:
i) Secretary General ANP Balochistan twice(2008 to 2011 and 2012 to 2013)
ii) Member Convening Committee Balochistan. 2011 to 2012.
iii) Member Central Election Committee ANP from 2013 to August 2014.
iv) Central Vice President ANP since 17th August 2014.

He is a sitting Senator while other three Family Members have served Balochistan as MPAs and Ministers as well and are in politics

He served Senate of Pakistan as Chairman, Senate Standing Committee on Communication & Postal Services and has the honour to represent in following Senate Standings Committees from 2012 to 2015:
i) Information & Broadcasting
ii) Defence Production
iii) Climate Change
iv) Law Justice & Parliamentary Affairs

National & International Courses/ Conferences/Seminars
i) NDU Course (NSW 14)(03rd December 2012 to 04th Jan.2013)
ii) Pak Afghan Friendship Group in Kabul Afghanistan(16-19 Dec 2013)
iii) 129 IPU Conference in Geneva (7-10 October 2013)
iv) APA Conference held on 1-4 December 2014 at Lahore
v) Nominated for the 7th Common Wealth Youth Parliament in Darwin, Northern Territory, Australia 1-5 November, 2015.
vi) 46th General Assembly of PABSEC Parliamentary Assembly of Black Sea Economic Cooperation at Bucharest, Romania 25-27 November, 2015.
vii) Pakistan Parliamentary Committee on CPEC delegation visit to Beijing, Shanghai, Suzhou, 21st to 27th May, 2016.
VIII) Member of all parties delegation to china on the invitation of CPC from 24-10-2016 to 2-11-2016.
IX) Forth IPU Global Conference of Parliamentarians held in Ottawa, Canada on 17-18 November 2017.
X) Visit of Manchester Reeds & London on invitation of Jammu & Kashmir self determination Movement International from 17-24 Jan 2018

Profession:
i) He is a lawyer by profession and has been enrolled with Balochistan High Court since 2003.
ii) Secretary General National Lawyers Forum since 2003 to 2006.

*. Member of Parliamentary Committee on appointment of CEC and the members of CEC of Pakistan.
*. Convener of sub committee on delegated legislation.
*. Member of Parliamentary Committee on NAB Laws to re visit National Accountability Ord 1999.
*. Member of Sub Committee on Interior.

Member of Friendship Group
1. Afghanistan
2. China
3. Australia
4. Germany
5. New zealand
6. South Africa
7. Japan
8. Turkey

Glossary | Site Map | Terms of Use | Disclaimer | Privacy Policy
Copyright © 2010-2018. All Rights are Reserved. Senate of Pakistan.